Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
Illinois Married Mixed
Saturday, April 13, 2024
Tournament Home
Draws
Rounds
A1 Draw
A2 Draw
A3 Draw
B1 Draw
B2 Draw
B3 Draw
C1 Draw
C2 Draw
C3 Draw
D1 Draw
D2 Draw
D3 Draw
Full Draws
A1 Draw
A2 Draw
A3 Draw
B1 Draw
B2 Draw
B3 Draw
C1 Draw
C2 Draw
C3 Draw
D1 Draw
D2 Draw
D3 Draw
All Finals
A1 Draw
A2 Draw
A3 Draw
B1 Draw
B2 Draw
B3 Draw
C1 Draw
C2 Draw
C3 Draw
D1 Draw
D2 Draw
D3 Draw
Players
Bios & Matches
A1 Draw
A2 Draw
A3 Draw
B1 Draw
B2 Draw
B3 Draw
C1 Draw
C2 Draw
C3 Draw
D1 Draw
D2 Draw
D3 Draw
Seeds
A1 Draw
A2 Draw
A3 Draw
B1 Draw
B2 Draw
B3 Draw
C1 Draw
C2 Draw
C3 Draw
D1 Draw
D2 Draw
D3 Draw
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's PTI 30+ Nationals
Plain Jane
Women's Team Nationals
Men's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Paddle Palooza
Men's PTI 35+ Nationals
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women's PTI 55+ Nationals
Women PTI 65+ Nationals
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Men's Masters 45/55/65
Men's PTI 20+ Nationals
Ladies PTI 40+
PA Men's Masters
Women's PTI 45+ Nationals
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
CT Classic Men
Maryland State Men
The Midwesterns
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
Milton Point
PA State PTI Open
Men's PTI 10+ Nationals
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
Average Joe
NJ Men's League Classic
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Steel City Classic
Women's PTI 40+ Nationals
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Shoreline Women
Kansas City Men
Games on the James
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
White Mt. Open
Delaware Men
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Lake Forest Women
Baltimore Open
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Valley Lo Club (VL)
Birchwood Club (BIR)
Bryn Mawr (Bryn)
Evanston Golf Club (EV)
Exmoor Country Club (EX)
Glen View Club (GV)
Glenbrook Paddle Club (GBPC)
Indian Hill Club (IH)
Knollwood Club (KW)
Lake Bluff Park District (LBPD)
Lake Forest Club (LFC)
LifeSport Athetic Club Lincolnshire (LAC)
Michigan Shores Club (MS)
North Shore Country Club (NS)
Northmoor Country Club (NM)
Prairie Club (PC)
Skokie Country Club (SK)
Sunset Ridge Country Club (SR)
Tennaqua (TN)
Valley Lo Club (VL)
Westmoreland CC (WSM)
Winnetka Platform Tennis Club (WN)
Winter Club (WC)
Club: 847-729-5550
Hut: 847-729-55572200 Tanglewood Drive, Glenview IL 60025 Tony MarinoNo hut phone
Matches
Directions
Schedule
Saturday, April 13, 2024
C1 Draw
Main Draw, Round of 16
1
Kramer - Kramer
C1
Sat
VL
12:00
6-1, 6-4
2
Markman - Markman
C1 Draw
Main Draw, Round of 16
3
Kimmel - Schluter
Sat
VL
12:00
Default
4
Zapalac - Wixted
C2
C1 Draw
Main Draw, Round of 16
5
Gray - Gray
Sat
VL
12:00
7-6, 4-6, 6-4
6
Svanson - Svanson
C3
C1 Draw
Main Draw, Round of 16
7
Haduch - Levin
C4
Sat
VL
12:00
6-1, 6-2
8
Azim - Azim
C1 Draw
Main Draw, Round of 16
9
Alcala - Alcala
Sat
VL
12:00
1-6, 6-1, 6-2
10
Marijanovic - Marijanovic
C5
C1 Draw
Main Draw, Round of 16
11
Bockwoldt - Bockwoldt
Sat
VL
12:00
6-3, 6-2
12
Noethlich - Noethlich
C6
C1 Draw
Main Draw, Quarter-Final
Markman - Markman
Sat
VL
1:15
6-1, 6-3
Kimmel - Schluter
QR1
C1 Draw
Main Draw, Quarter-Final
Gray - Gray
Sat
VL
1:15
6-4, 1-6, 6-3
Azim - Azim
QR2
C1 Draw
Main Draw, Quarter-Final
Alcala - Alcala
Sat
VL
1:15
7-6 (8-6), 7-6 (7-3)
Bockwoldt - Bockwoldt
QR3
C1 Draw
Consolation Draw, Quarter-Final
C1
Kramer - Kramer
Sat
VL
1:15
C2
(opponent did not continue)
LC1
C1 Draw
Consolation Draw, Quarter-Final
C3
Svanson - Svanson
Sat
VL
1:15
6-7, 6-4, 1-0 (10-5)
C4
Haduch - Levin
LC2
C1 Draw
Consolation Draw, Quarter-Final
C5
Marijanovic - Marijanovic
LC3
Sat
VL
1:15
6-2, 4-6, 1-0 (10-8)
C6
Noethlich - Noethlich
C1 Draw
Main Draw, Semi-Final
Markman - Markman
Sat
VL
3:30
6-4, 6-3
Gray - Gray
C1 Draw
Main Draw, Semi-Final
Alcala - Alcala
Sat
VL
3:30
6-2, 6-4
Gatenio - Gatenio
C1 Draw
Consolation Draw, Semi-Final
Kramer - Kramer
Sat
VL
3:30
6-4, 7-5
Svanson - Svanson
C1 Draw
Consolation Draw, Semi-Final
Noethlich - Noethlich
Sat
VL
3:30
6-2, 2-6, 12-10
Adam - Adam
C1 Draw
Last Chance Draw, Semi-Final
LC1
(opponent did not continue)
Sat
VL
3:30
LC2
Haduch - Levin
C1 Draw
Last Chance Draw, Semi-Final
LC3
Marijanovic - Marijanovic
Sat
VL
3:30
6-2, 6-4
LC4
Hoffman - Hoffman
C1 Draw
Consolation Draw, Final
Kramer - Kramer
Sat
VL
4:45
6-3, 6-7, 10-2
Adam - Adam
C1 Draw
Last Chance Draw, Final
Haduch - Levin
Sat
VL
4:45
6-3, 6-1
Hoffman - Hoffman
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA