Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
Illinois Men's Intermediates
Saturday, Nov 20 - Sunday, Nov 21, 2021
Tournament Home
Draws
No Draws Available
Players
Bios & Matches
Seeds
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's PTI 30+ Nationals
Plain Jane
Women's Team Nationals
Men's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Paddle Palooza
Men's PTI 35+ Nationals
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women's PTI 55+ Nationals
Women PTI 65+ Nationals
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Men's Masters 45/55/65
Men's PTI 20+ Nationals
Ladies PTI 40+
PA Men's Masters
Women's PTI 45+ Nationals
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
CT Classic Men
Maryland State Men
The Midwesterns
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
Milton Point
PA State PTI Open
Men's PTI 10+ Nationals
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
Average Joe
NJ Men's League Classic
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Steel City Classic
Women's PTI 40+ Nationals
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Shoreline Women
Kansas City Men
Games on the James
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
White Mt. Open
Delaware Men
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Lake Forest Women
Baltimore Open
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Rounds
Full Draws
All Finals
-- Select an Event --
no Events Available
Main Draw
Main Draw
Quarter Reprieve Draw (QR)
16 Reprieve Draw (R)
2nd Round Consolation Draw (CC)
Consolation Draw (C)
Last Chance 1st Round Draw (LC)
Last Chance Draw (LCC)
64
32
16
Qtr
Semi
Final
Printer Friendly Draw Sheets
Round of 32
Round of 16
Quarter-Finals
Caruso - Sims (1)
Sat
OW
9:45
6-3, 6-0
Hashiguchi - Remandaban
CC1
Caruso - Sims (1)
Sat
SR
12:30
6-2, 6-3
Fass - Gallinson
R1
Caruso - Sims (1)
Sat
SR
1:30
6-2, 6-2
Gustafson - Tomlinson
QR1
Kaplan - Weil
CC2
Sat
OW
9:45
6-0, 6-1
Fass - Gallinson
Gustafson - Tomlinson
Sat
LSCC
9:45
6-1, 6-2
Burkhalter - Olson
CC3
Gustafson - Tomlinson
Sat
SR
12:30
7-6, 7-6
Bremner - West (7)
R2
Gordon - Mortell
CC4
Sat
LSCC
9:45
1-6, 6-4, 1-0 (11-9)
Bremner - West (7)
Buhl - Clark (5)
Sat
LSCC
9:45
6-3, 6-3
Bennett - Land
CC5
Buhl - Clark (5)
Sat
WN
1:00
3-6, 6-2, 6-3
Drier - Drier
R3
Buhl - Clark (5)
QR2
Sat
WN
2:30
1-6, 7-5, 6-4
Byrne - Steinbach
Kalish - Sawyer
CC6
Sat
LSCC
9:45
6-2, 6-2
Drier - Drier
Friend - Moore
CC7
Sat
GV
9:45
7-5, 6-4
Byrne - Steinbach
Byrne - Steinbach
Sat
WN
1:00
7-5, 6-7, 6-2
Black - Parnello (4)
R4
Elsen - Lohmueller
CC8
Sat
WSM
8:45
7-6, 6-1
Black - Parnello (4)
Fiordaliso - Longeway (3)
Sat
SK
9:45
5-7, 6-3, 6-2
cox - Rocco
CC9
Fiordaliso - Longeway (3)
Sat
WN
1:00
6-2, 6-2
Milne - Platt
R5
Fiordaliso - Longeway (3)
QR3
Sat
WN
2:30
Cicurel - Whitman (6)
Curtis - Grossnickle
CC10
Sat
SK
9:45
6-4, 5-7, 6-3
Milne - Platt
Culver - Pontikes
CC11
Sat
SK
9:45
6-4, 6-4
Gross - McHugh
Gross - McHugh
R6
Sat
WN
1:00
6-4, 6-3
Cicurel - Whitman (6)
Brown - Cross
CC12
Sat
SK
9:45
6-1, 6-1
Cicurel - Whitman (6)
Heinlein - Weinlader (8)
Sat
WSM
9:45
6-4, 6-2
Mygatt - Penner
CC13
Heinlein - Weinlader (8)
Sat
IH
12:30
6-2,6-1
Davis - Weiss
R7
Heinlein - Weinlader (8)
QR4
Sat
IH
1:30
6-4, 7-6
Brown - Schuler (2)
Haller - Thompson
CC14
Sat
WSM
9:45
6-3, 7-5
Davis - Weiss
DuRoss - Schwartz
Sat
WSM
9:45
6-3, 6-2
Jenkins - Smith
CC15
DuRoss - Schwartz
R8
Sat
IH
12:30
6-4, 6-4
Brown - Schuler (2)
Baxter - Hanold
CC16
Sat
WSM
8:45
6-1, 6-0
Brown - Schuler (2)
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA