Printer Friendly Draw SheetsMain - Final
FinalWinner
 
Fri   ITC  10:00      
 
 
Main - Top Half
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter-FinalSemi-Final
      
Bye 
 
 
 
 
ITC  9:30      R1
 
 Beckley - Fallon 
Default  
 
 
 
 
 
6-4,6-4 
 
 
ITC  11:00      16R1
 
 
 
 Gmiterek - Heffernan 
6-3,6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6-3,6-4 
 
 
 
 
 
 
ITC  2:30      QR1
 
 
 
 
 
 
 
 O'Hern - Reich 
7-6,7-6 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 O'Hern - Reich 
6-4,6-1 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ITC  4:30      
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5-7,7-6,6-4 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4-6,6-2,6-3 
 
Team Advances to Final
(see above)
Beckley - Fallon 
ITC  8:30      C2
Curland - Joel 
 
Lumpe - Portnoy 
ITC  8:30      C3
McLaughlin - Saunders 
 
 
 Lumpe - Portnoy 
 
ITC  9:30      R2
 
 Gmiterek - Heffernan 
6-2,3-6,6-3 
 
Gmiterek - Heffernan 
ITC  8:30      C4
Kearney - Madsen 
 
Burchenal - Wright 
ITC  8:30      C5
10 McCormack - Van Son 
 
 
 McCormack - Van Son 
6-2, 6-3 
ITC  9:30      R3
 
 Brown - Mongelli 
6-4,5-7,6-3 
 
 
 
 
 McCormack - Van Son 
6-3,6-2 
 
 
ITC  11:00      16R2
 
 
 
 O'Hern - Reich 
6-2,6-0 
 
 
 
11 Conway - Raff 
ITC  8:30      C6
12 Brown - Mongelli 
 
13 Tiscornia - Waldron 
ITC  8:30      C7
14 Amirata - Foley 
 
 
 Amirata - Foley 
6-0,7-5 
ITC  9:30      R4
 
 O'Hern - Reich 
 
 
15 Bye 
      
16 O'Hern - Reich 
 
17 Charney - Sutter 
      
18 Bye 
 
 
 Charney - Sutter 
 
ITC  9:30      R5
 
 Giacopelli - Smith 
6-1,6-4 
 
 
 
 
 Charney - Sutter 
6-1,6-1 
 
 
ITC  11:00      16R3
 
 
 
 Ivans - McClintock 
6-7,6-0,6-1 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Charney - Sutter 
6-3,3-6,6-4 
 
 
 
 
 
 
ITC  2:30      QR2
 
 
 
 
 
 
 
 
6-4,6-1 
 
 
 
 
 
 
 
19 Campbell - Siedem 
ITC  8:30      C10
20 Giacopelli - Smith 
 
21 Asphar - Pike 
ITC  8:30      C11
22 Allan - Chan 
 
 
 Allan - Chan 
7-6,6-4 
ITC  9:30      R6
 
 Ivans - McClintock 
 
 
23 Bye 
      
24 Ivans - McClintock 
 
25 Meyer - Tuck 
RCC  8:30      C13
26 Momeni - Sabath 
 
 
 Meyer - Tuck 
6-1,6-2 
RCC  9:30      R7
 
 Hall - Sprague 
6-3,3-6,6-3 
 
 
 
 
 Hall - Sprague 
 
 
 
RCC  11:00      16R4
 
 
 
 
7-5,6-1 
 
 
 
27 Hall - Sprague 
RCC  8:30      C14
28 Davis - Root 
 
29 Day - Fusco 
RCC  8:30      C15
30 Lynch - McAleney 
 
 
 Day - Fusco 
6-3,6-0 
RCC  9:30      R8
 
 
 
 
31 Bye 
      
32 
 
Main - Bottom Half
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter-FinalSemi-Final
33 
      
34 Bye 
 
 
 
 
URTC  9:30      R9
 
 Bobba - Hamlet 
4-6,6-3,6-4 
 
 
 
 
 
6-0,6-0 
 
 
URTC  11:00      16R5
 
 
 
 Brown - Cameron 
6-3,4-6,6-1 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6-0,6-1 
 
 
 
 
 
 
ITC  2:30      QR3
 
 
 
 
 
 
 
 Hughes - Urban 
3-6,6-4,6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6-3,7-5 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ITC  4:30      
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7-6,6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4-6,6-2,7-5 
 
Team Advances to Final
(see above)
35 Badenhausen - Baione 
URTC  8:30      C18
36 Bobba - Hamlet 
 
37 Alexandrou - Kwon 
URTC  8:30      C19
38 Brown - Cameron 
 
 
 Brown - Cameron 
6-1,6-2 
URTC  9:30      R10
 
 Russell - Tweel 
6-3,7-5 
 
39 MacLeod - MacLeod 
URTC  8:30      C20
40 Russell - Tweel 
 
41 Hughes - Urban 
      
42 Bye 
 
 
 Hughes - Urban 
 
URTC  9:30      R11
 
 Lepone - Schneider 
6-2,6-4 
 
 
 
 
 Hughes - Urban 
6-1,6-2 
 
 
URTC  11:00      16R6
 
 
 
 Beers - Miller 
6-2,6-2 
 
 
 
43 Lepone - Schneider 
URTC  8:30      C22
44 Blanchfield - Uhl 
 
45 Halperin - Nicolopoulos 
URTC  8:30      C23
46 Bell - Ottenheimer 
 
 
 Bell - Ottenheimer 
6-1,6-2 
URTC  9:30      R12
 
 Beers - Miller 
 
 
47 Bye 
      
48 Beers - Miller 
 
49 Feeney - King 
      
50 Bye 
 
 
 Feeney - King 
 
BRSC  9:30      R13
 
 Brenske - McDougald 
6-2,6-1 
 
 
 
 
 Feeney - King 
6-2,6-2 
 
 
BRSC  11:00      16R7
 
 
 
 Miles - Newman 
6-2,6-3 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Miles - Newman 
 
 
 
 
 
 
 
ITC  2:30      QR4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
51 Cosentino - Garvey 
BRSC  8:30      C26
52 Brenske - McDougald 
 
53 Chang - Pani 
BRSC  8:30      C27
54 Miles - Newman 
 
 
 Miles - Newman 
6-2,6-2 
BRSC  9:30      R14
 
 Curragh - Gillespie 
 
 
55 Bye 
      
56 Curragh - Gillespie 
 
57 Kulig - Warner 
BRSC  8:30      C29
58 Daniels - Wilmot 
 
 
 Kulig - Warner 
6-1,6-4 
BRSC  9:30      R15
 
 Meyers - Morneau 
6-0,6-3 
 
 
 
 
 Meyers - Morneau 
6-2,1-6,6-2 
 
 
BRSC  11:00      16R8
 
 
 
 
6-1,6-1 
 
 
 
59 Meyers - Morneau 
BRSC  8:30      C30
60 Garrity - Roelke 
 
61 Kelly - O'Neill 
BRSC  8:30      C31
62 Porcelli - Whitaker 
 
 
 Kelly - O'Neill 
6-1,6-1 
BRSC  9:30      R16
 
 
 
 
63 Bye 
      
64 
 

Also Today

Official Sponsors of the APTA

Viking Athletics     ULINE

Social

Find us on Facebook
Facebook
Join us on Twitter
Twitter
Check out our YouTube channel!
YouTube
Photos on Flickr
Flickr
Send us Feedback and Questions
Email Us