Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
CPTC Series Tournaments
Saturday, Jan 25 - Sunday, Jan 26, 2020
Tournament Home
Draws
No Draws Available
Players
Bios & Matches
Seeds
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Paddle Palooza
Men's PTI 35+ Nationals
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Women PTI 65+ Nationals
Arapahoe Invitational
Women's PTI 55+ Nationals
Women's Masters 45/60
Men's Masters 45/55/65
Indianapolis Open
Men's PTI 20+ Nationals
Ladies PTI 40+
PA Men's Masters
Women's PTI 45+ Nationals
Short Hills
Paddle At The Farm
Hinsdale Challenge
St. Louis Men
Three Rivers Men
Southern Invitational Men
Colorado State Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
Maryland State Men
CT Classic Men
EPTC Men's 95+
Colorado Mixed Open
The Midwesterns
Men's 50/60/70 & Women's 50
Milton Point
PA State PTI Open
Men's PTI 10+ Nationals
South Shore Boston
Queen City Paddle Battle
Cabin Fever Classic
Average Joe
NJ Men's League Classic
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Women's PTI 40+ Nationals
Women's 110+ Nationals
Steel City Classic
Charm City Classic
Kansas City Men
Shoreline Women
Games on the James
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
Delaware Men
White Mt. Open
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Baltimore Open
Lake Forest Women
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
Illinois Married Mixed
Shoreline Classic
Men's Team Nationals
Women's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
St. Paddles Day
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Full Draws
Rounds
All Finals
-- Select an Event --
no Events Available
Main Draw
Main Draw
Quarter Reprieve Draw (QR)
Reprieve Draw (R)
Consolation Draw (C)
Last Chance Draw (LC)
Printer Friendly Draw Sheets
Main - Final
Final
Winner
Ofman - Ofman
Sun
GV
11:00
Bremner - West (2)
Bremner - West (2)
7-6, 7-6
Main - Top Half
Round of 64
Round of 32
Round of 16
Quarter-Final
Semi-Final
1
Gieselman - Gustafson (1)
2
Bye
Gieselman - Gustafson (1)
Sat
PC
12:30
C1
Flanagan - Shenk
Gieselman - Gustafson (1)
6-1, 6-1
Sat
PC
1:30
R1
Davine - Williams
3-6, 6-3, 1-0 (10-8)
Gieselman - Gustafson (1)
6-0, 6-3
Sat
PC
2:30
QR1
George - Metzger
6-2, 6-1
Gieselman - Gustafson (1)
7-6, 7-6
Sun
GV
9:00
Ofman - Ofman
6-2, 6-2
Ofman - Ofman
6-7, 6-1, 1-0 (10-6)
Team Advances to Final
(see above)
3
Flanagan - Shenk
4
Bye
5
Davine - Williams
6
Bye
Davine - Williams
Sat
PC
12:30
C3
Gardner - McGoohan
7
Bye
8
Gardner - McGoohan
9
Bowman - Hardy
10
Bye
Bowman - Hardy
Sat
PC
12:30
C5
Favakeh - Stone
Favakeh - Stone
6-3, 6-3
Sat
PC
1:30
R2
George - Metzger
6-3, 6-0
11
Bye
12
Favakeh - Stone
13
Glavin - Katz
14
Bye
Glavin - Katz
Sat
PC
12:30
C7
George - Metzger
15
Bye
16
George - Metzger
17
Ofman - Ofman
18
Bye
Ofman - Ofman
Sat
EV
12:30
C9
Gluckman - McDonald
Ofman - Ofman
6-1 ,6-1
Sat
EV
1:30
R3
Pohl - Ziomek
6-4, 6-3
Ofman - Ofman
6-1, 6-4
Sat
EV
2:30
QR2
Hashiguchi - Lee (4)
6-1, 7-6
19
Bye
20
Gluckman - McDonald
21
Hansen - Hoesley
22
Bye
Hansen - Hoesley
Sat
EV
12:30
C11
Pohl - Ziomek
23
Bye
24
Pohl - Ziomek
25
Svanson - Unetich
26
Bye
Svanson - Unetich
Sat
EV
9:00
C13
lipford - Snyder
Svanson - Unetich
7-6, 3-6, 1-0 (10-8)
Sat
EV
1:30
R4
Hashiguchi - Lee (4)
6-1, 6-2
27
Bye
28
lipford - Snyder
29
Turitz - Waters
Sat
IH
9:00
C20
30
Ricker - Staelgraeve
Ricker - Staelgraeve
6-3, 6-3
Sat
EV
12:30
C15
Hashiguchi - Lee (4)
31
Bye
32
Hashiguchi - Lee (4)
Main - Bottom Half
Round of 64
Round of 32
Round of 16
Quarter-Final
Semi-Final
33
Eberle - Kirby (3)
34
Bye
Eberle - Kirby (3)
Sat
WN
12:30
C17
Sinclair - White
2-6, 6-2, 1-0 (12-10)
Eberle - Kirby (3)
2-6,1-6
Sat
WN
1:30
R5
Haber - La Fevers
0-6, 6-4, 1-0 (11-9)
Eberle - Kirby (3)
6-7, 6-4, 1-0 (10-8)
Sat
WN
2:30
QR3
Bohr - Kim
6-2, 6-3
Bohr - Kim
6-2, 7-5
Sun
GV
9:00
Bremner - West (2)
6-3, 6-2
Bremner - West (2)
3-6, 6-3, 1-0 (10-8)
Team Advances to Final
(see above)
35
Sinclair - White
Sat
IH
9:00
C14
36
Barbato - Curtis
37
Pachis - Tomlinson
38
Bye
Pachis - Tomlinson
Sat
PC
9:00
C19
Haber - La Fevers
39
Bye
40
Haber - La Fevers
41
Bohr - Kim
42
Bye
Bohr - Kim
Sat
WN
12:30
C21
Lund - Weisenfels
Bohr - Kim
7-6 (7-3), 6-3
Sat
WN
1:30
R6
McCarthy - Pizzo
7-6 (12-10), 7-6 (7-4)
43
Bye
44
Lund - Weisenfels
45
McCarthy - Pizzo
46
Bye
McCarthy - Pizzo
Sat
WN
12:30
C23
Krueger - Spring
47
Bye
48
Krueger - Spring
49
Olsen - Olsen
50
Bye
Olsen - Olsen
Sat
NS
12:30
C25
Gill - Silverman
Gill - Silverman
6-3, 6-3
Sat
NS
1:30
R7
Mortell - Schneider
6-2, 7-6
Gill - Silverman
3-6, 6-4, 1-0 (10-7)
Sat
NS
2:30
QR4
Bremner - West (2)
6-3, 6-2
51
Bye
52
Gill - Silverman
53
Garber - Schuster
54
Bye
Garber - Schuster
Sat
NS
12:30
C27
Mortell - Schneider
55
Bye
56
Mortell - Schneider
57
Jaskowiak - Sabath
58
Bye
Jaskowiak - Sabath
Sat
NS
12:30
C29
Freidheim - Matzke
Freidheim - Matzke
6-1, 6-3
Sat
NS
1:30
R8
Bremner - West (2)
6-1, 6-1
59
Bye
60
Freidheim - Matzke
61
George - Ptacek
62
Bye
George - Ptacek
Sat
NS
12:30
C31
Bremner - West (2)
63
Bye
64
Bremner - West (2)
Also Today
APTA Men's Masters 145+ Nationals
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA