Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
CPTC Series Tournaments
Saturday, Jan 21 - Sunday, Jan 22, 2017
Tournament Home
Draws
No Draws Available
Players
Bios & Matches
Seeds
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's PTI 30+ Nationals
Plain Jane
Women's Team Nationals
Men's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Paddle Palooza
Men's PTI 35+ Nationals
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women's PTI 55+ Nationals
Women PTI 65+ Nationals
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Men's Masters 45/55/65
Men's PTI 20+ Nationals
Ladies PTI 40+
PA Men's Masters
Women's PTI 45+ Nationals
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
CT Classic Men
Maryland State Men
The Midwesterns
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
Milton Point
PA State PTI Open
Men's PTI 10+ Nationals
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
Average Joe
NJ Men's League Classic
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Steel City Classic
Women's PTI 40+ Nationals
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Shoreline Women
Kansas City Men
Games on the James
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
White Mt. Open
Delaware Men
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Lake Forest Women
Baltimore Open
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Rounds
Full Draws
All Finals
-- Select an Event --
no Events Available
Main Draw
Main Draw
Quarter Reprieve Draw (QR)
Reprieve Draw (R)
2nd round Consolation Draw (CC)
2nd Round Last Chance Draw (LCC)
Consolation Draw (C)
Last Chance Draw (LC)
64
32
16
Qtr
Semi
Final
Printer Friendly Draw Sheets
Round of 64
Round of 32
Round of 16
1
Ruggiero - Snyders (2)
2
Bye
Ruggiero - Snyders (2)
Sat
SK
9:00
6-1 6-3
Gnospelius - Iannucci
CC1
Ruggiero - Snyders (2)
Sat
SK
10:00
6-2 6-2
Connors - Powell
R1
3
Ahlering - Blake
C1
Sat
SK
8:00
4-6,6-1,6-1
4
Gnospelius - Iannucci
5
Connors - Powell
6
Bye
Connors - Powell
Sat
SK
8:00
6-3, 4-6, 6-1
Digman - Hite
CC2
7
Bye
8
Digman - Hite
9
Harrison - Leonard
10
Bye
Harrison - Leonard
CC3
Sat
WSM
9:00
Boleky - Carriglio
Boleky - Carriglio
R2
Sat
WSM
11:00
Harvey - Kimmel
11
Boleky - Carriglio
Sat
WSM
8:00
6-4 4-6 6-4
12
Ehlinger - Toomey
C3
13
Becker - Warshauer
C4
Sat
WSM
8:00
14
Merriman - Parks
Merriman - Parks
CC4
Sat
WSM
9:00
Harvey - Kimmel
15
Bye
16
Harvey - Kimmel
17
Cruickshank - Hammersley
18
Bye
Cruickshank - Hammersley
CC5
Sat
WN
9:00
5-7 6-3 7-5
Jaques - Keckley
Jaques - Keckley
Sat
WN
11:00
Blum - Cole
R3
19
Jaques - Keckley
Sat
WN
8:00
6-4 6-3
20
Baker - Oldenburg
C5
21
Masius - Rogers
Sat
WN
8:00
6-2 6-3
22
Bizub - Hershman
C6
Masius - Rogers
CC6
Sat
WN
9:00
6-3 3-6 6-4
Blum - Cole
23
Bye
24
Blum - Cole
25
Mesley - Mulliken
26
Bye
Mesley - Mulliken
Sat
WN
9:00
4-6 6-4 6-4
Engelman - Kessel
CC7
Mesley - Mulliken
R4
Sat
WN
11:00
Barrientes - Page
27
Engelman - Kessel
Sat
WN
8:00
6-4, 6-2
28
Clamp - Connolly
C7
29
Smith - Spaan
C8
Sat
WN
8:00
6-0 6-2
30
Barrientes - Page
Barrientes - Page
Sat
WN
9:00
6-4 2-6 7-5
Baby - Franke (4)
CC8
31
Bye
32
Baby - Franke (4)
33
Kohn - Newhall (3)
34
Bye
Kohn - Newhall (3)
Sat
KW
9:00
Andrade - Vidmar
CC9
Kohn - Newhall (3)
Sat
KW
11:00
Buck - Davis
R5
35
Boyer - Greulich
C9
Sat
KW
8:00
4,2
36
Andrade - Vidmar
37
Lurie - Steinhoff
C10
Sat
KW
8:00
6-2 6-2
38
Buck - Davis
Buck - Davis
Sat
KW
9:00
7-6 6-3
Heidbreder - Neumeister
CC10
39
Bye
40
Heidbreder - Neumeister
41
Freel - Lannert
42
Bye
Freel - Lannert
CC11
Sat
LSCC
9:00
7-6 6-3
Clarkson - DOUAIRE
Clarkson - DOUAIRE
R6
Sat
LSCC
11:00
6-2 1-6 10-4
Cunneen - Hill
43
Johnson - Mick
C11
Sat
LSCC
8:00
6-1, 6-1
44
Clarkson - DOUAIRE
45
Hildebrandt - Skupien
C12
Sat
LSCC
8:00
46
Chalmers - Marquis
Chalmers - Marquis
CC12
Sat
LSCC
9:00
7-6 6-4
Cunneen - Hill
47
Bye
48
Cunneen - Hill
49
Rosenberg - Tschanz
50
Bye
Rosenberg - Tschanz
Sat
IH
9:00
3,4
Douthit - McBreen
CC13
Rosenberg - Tschanz
Sat
IH
11:00
4,4
Binkley - Raby
R7
51
Obrien - Soruco
C13
Sat
IH
8:00
52
Douthit - McBreen
53
Binkley - Raby
Sat
IH
8:00
54
Heydt - Heydt
C14
Binkley - Raby
Sat
IH
9:00
Forster - Weasler
CC14
55
Bye
56
Forster - Weasler
57
Doyle - Mortell
58
Bye
Doyle - Mortell
CC15
Sat
SK
9:00
6-2 4-6 6-4
Leger - Parnello
Leger - Parnello
R8
Sat
SK
10:00
6-3 7-5
Leydon - Potter (1)
59
Bye
60
Leger - Parnello
61
Davis - Weiss
C16
Sat
SK
8:00
6-3 4-6 6-0
62
Cunningham - Kreischer
Cunningham - Kreischer
CC16
Sat
SK
9:00
6-3 6-4
Leydon - Potter (1)
63
Bye
64
Leydon - Potter (1)
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA