Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
NJWPTL State Tournament
Tuesday, Mar 5 - Wednesday, Mar 6, 2024
Tournament Home
Draws
Rounds
A Flight
Championship Flight
B Flight
C Flight
D Flight
E Flight
F Flight
Full Draws
A Flight
Championship Flight
B Flight
C Flight
D Flight
E Flight
F Flight
All Finals
A Flight
Championship Flight
B Flight
C Flight
D Flight
E Flight
F Flight
Players
Bios & Matches
A Flight
Championship Flight
B Flight
C Flight
D Flight
E Flight
F Flight
Seeds
A Flight
Championship Flight
B Flight
C Flight
D Flight
E Flight
F Flight
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's PTI 30+ Nationals
Plain Jane
Women's Team Nationals
Men's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Paddle Palooza
Men's PTI 35+ Nationals
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women's PTI 55+ Nationals
Women PTI 65+ Nationals
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Men's Masters 45/55/65
Men's PTI 20+ Nationals
Ladies PTI 40+
PA Men's Masters
Women's PTI 45+ Nationals
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
CT Classic Men
Maryland State Men
The Midwesterns
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
Milton Point
PA State PTI Open
Men's PTI 10+ Nationals
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
Average Joe
NJ Men's League Classic
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Steel City Classic
Women's PTI 40+ Nationals
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Shoreline Women
Kansas City Men
Games on the James
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
White Mt. Open
Delaware Men
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Lake Forest Women
Baltimore Open
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Full Draws
Rounds
All Finals
A Flight
A Flight
Championship Flight
B Flight
C Flight
D Flight
E Flight
F Flight
Main Draw
Main Draw
Reprieve Draw (R)
Consolation Draw (C)
Last Chance Draw (LC)
Printer Friendly Draw Sheets
Main
Round of 32
Round of 16
Quarter-Final
Semi-Final
Final
Winner
1
Haaren - Rosenow (1)
Tue
FCC
8:15
C1
2
Bowyer - Moore
Haaren - Rosenow (1)
6-2, 6-0
Tue
FCC
9:30
R1
Schechter - Walter
6-1,6-2
Haaren - Rosenow (1)
6-3,6-1
Tue
FCC
10:30
Conley - McIntyre
6-1,6-3
Conley - McIntyre
6-4,6-3
Tue
EFCC
2:30
Duttenhofer - Saunders
6-2, 7-6
Conley - McIntyre
7-6, 6-3
Wed
CBCC
10:00
Lepone - Smith
6-3, 7-6(3)
Lepone - Smith
3-6, 6-2, 6-4
3
D'Alessandro - King
Tue
FCC
8:15
C2
4
Schechter - Walter
5
Kautzmann - Peris
Tue
FCC
8:15
C3
6
Adelman - Berman
Adelman - Berman
7-5, 3-6, 1-0 (11-9)
Tue
FCC
9:30
R2
Conley - McIntyre
6-4,6-1
7
Rasmuson - Shadek
Tue
FCC
8:15
C4
8
Conley - McIntyre
9
Siedem - Sowers
Tue
MGT
8:15
C5
10
Alderoty - Perosi
Siedem - Sowers
3-6, 6-1, 1-0
Tue
MGT
9:30
R3
Keel - Martirossian
6-2, 7-5
Keel - Martirossian
6-3, 6-1
Tue
MGT
10:30
Duttenhofer - Saunders
6-2, 6-1
11
Donovan - Oros
Tue
MGT
8:15
C6
12
Keel - Martirossian
13
Creed - Roberts
Tue
MGT
8:15
C7
14
Behrens - Conway
Behrens - Conway
3-6, 7-6, 1-0
Tue
MGT
9:30
R4
Duttenhofer - Saunders
6-1, 6-1
15
Bylin - Finkle
Tue
MGT
8:15
C8
16
Duttenhofer - Saunders
17
DiFeo - Flynn
Tue
Mini
8:15
C9
18
Basta - Enright
DiFeo - Flynn
6-1, 6-0
Tue
Mini
9:30
R5
Colvin - Sprague
6-4,6-4
DiFeo - Flynn
6-0, 6-2
Tue
Mini
10:30
Bugliari - Skinner
2-6, 6-0, 6-3
DiFeo - Flynn
6-3,6-3
Tue
EFCC
2:30
Lepone - Smith
2-6,7-6,6-1
19
Colvin - Sprague
Tue
Mini
8:15
C10
20
Carson - Wuerfel
21
Bugliari - Skinner
Tue
Mini
8:15
C11
22
Amirata - Topping
Bugliari - Skinner
6-2, 6-2
Tue
Mini
9:30
R6
Eller - Ivans
3-6, 6-2, 1-0 (10-7)
23
Eller - Ivans
Tue
Mini
8:15
C12
24
Burke - VanTassel-Cromie
25
Lepone - Smith
Tue
MOCO
8:15
C13
26
Bednarski - Longo
Lepone - Smith
6-3, 6-1
Tue
MOCO
9:30
R7
Richter - Tietjen
6-1,6-2
Lepone - Smith
6-3, 6-2
Tue
MOCO
10:30
Collins - Hanks
6-3,6-4
27
Iacovelli - Proscia
Tue
MOCO
8:15
C14
28
Richter - Tietjen
29
Collins - Hanks
Tue
MOCO
8:15
C15
30
Binns - Rieger
Collins - Hanks
7-5, 6-3
Tue
MOCO
9:30
R8
Hindelong - Nielsen (2)
7-6, 6-0
31
Linnington - Wallace
Tue
MOCO
8:15
C16
32
Hindelong - Nielsen (2)
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA