Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
Illinois State Men & CPTC Series Tournament
Saturday, Jan 21 - Sunday, Jan 22, 2023
Tournament Home
Draws
Rounds
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
Full Draws
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
All Finals
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
Players
Bios & Matches
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
Seeds
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's PTI 30+ Nationals
Plain Jane
Women's Team Nationals
Men's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Paddle Palooza
Men's PTI 35+ Nationals
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women's PTI 55+ Nationals
Women PTI 65+ Nationals
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Men's Masters 45/55/65
Men's PTI 20+ Nationals
Ladies PTI 40+
PA Men's Masters
Women's PTI 45+ Nationals
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
CT Classic Men
Maryland State Men
The Midwesterns
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
Milton Point
PA State PTI Open
Men's PTI 10+ Nationals
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
Average Joe
NJ Men's League Classic
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Steel City Classic
Women's PTI 40+ Nationals
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Shoreline Women
Kansas City Men
Games on the James
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
White Mt. Open
Delaware Men
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Lake Forest Women
Baltimore Open
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Skokie Country Club (SK)
Evanston Golf Club (EV)
Exmoor Country Club (EX)
Glen View Club (GV)
Glenbrook Paddle Club (GBPC)
Indian Hill Club (IH)
Knollwood Club (KW)
Lake Shore Country Club (LSCC)
LifeSport Athetic Club Lincolnshire (LAC)
North Shore Country Club (NS)
Northmoor Country Club (NM)
Onwentsia Club (OW)
Prairie Club (PC)
Skokie Country Club (SK)
Westmoreland CC (WSM)
Winnetka Platform Tennis Club (WN)
Winter Club (WC)
Club: 847-835-0600
Hut: 847-242-9608500 Washington Avenue, Glencoe IL 60022 Paget NeavePaddle courts are not close to the clubhouse. Follow our directions rather than driving to the club.
Matches
Directions
Schedule
Saturday, January 21, 2023
Series 9-15
Main Draw, Round of 32
Bolton - Jensen
CC10
Sat
SK
8:00
1-6, 6-4, 1-0 (10-4)
Kalotis - Spaan
Series 9-15
Main Draw, Round of 32
Keefe - Meyer
Sat
SK
8:00
6-4, 6-2
Pierson - Werman
CC11
Series 9-15
Main Draw, Round of 64
35
Adam - Grady
C5
Sat
SK
8:00
6-1, 6-1
36
Farr - Schlafly
Series 9-15
Main Draw, Round of 64
45
Macfarland - Wise
Sat
SK
8:00
3-6, 6-3, 1-0 (10-7)
46
Warner - Weir
C6
Series 9-15
Main Draw, Round of 32
Buggy - Oomen
CC9
Sat
SK
9:00
3-6, 6-4, 1-0
Farr - Schlafly
Series 9-15
Main Draw, Round of 32
Macfarland - Wise
CC12
Sat
SK
9:00
6-4, 6-0
Shandling - Stahl
Series 9-15
Round of 64 Consolation Draw, Quarter-Final
C5
Adam - Grady
CR3
Sat
SK
9:00
6-1, 6-7, 1-0 (10-8)
C6
Warner - Weir
Series 9-15
Main Draw, Round of 16
Farr - Schlafly
Sat
SK
10:00
6-4, 6-3
Kalotis - Spaan
R5
Series 9-15
Main Draw, Round of 16
Keefe - Meyer
Sat
SK
10:00
7-5, 3-6, 1-0 (10-8)
Shandling - Stahl
R6
Series 9-15
Round of 32 Consolation Draw, Round of 16
CC9
Buggy - Oomen
Sat
SK
10:00
6-2 ,6-4
CC10
Bolton - Jensen
CCR5
Series 9-15
Round of 32 Consolation Draw, Round of 16
CC11
Pierson - Werman
CCR6
Sat
SK
10:00
7-6, 4-6, 1-0 (10-7)
CC12
Macfarland - Wise
Series 16-24
2nd Round Consolation Draw, Quarter-Final
CC1
Keeney - Montes
Sat
SK
1:00
6-4, 6-4
CC2
Longworth - Woodruff
CCR1
Series 16-24
2nd Round Consolation Draw, Quarter-Final
CC3
Gluckman - McDonald
CCR2
Sat
SK
1:00
7-5, 6-1
CC4
Ahlering - Cwick
Series 16-24
2nd Round Consolation Draw, Quarter-Final
CC5
Espejo - Kenney
CCR3
Sat
SK
1:00
5-7, 7-6, 1-0 (12-10)
CC6
Koltun - Yoo
Series 16-24
2nd Round Consolation Draw, Quarter-Final
CC7
Gupta - Hanold
Sat
SK
1:00
Opponent default
CC8
CCR4
Series 16-24
2nd Round Consolation Draw, Semi-Final
Keeney - Montes
Sat
SK
2:00
6-4, 7-5
Ahlering - Cwick
Series 16-24
2nd Round Consolation Draw, Semi-Final
Koltun - Yoo
Sat
SK
2:00
6-2, 6-2
Gupta - Hanold
Series 16-24
2nd Round Consolation Reprieve Draw, Semi-Final
CCR1
Sat
SK
2:00
6-3, 6-4
CCR2
Gluckman - McDonald
Series 16-24
2nd Round Consolation Reprieve Draw, Semi-Final
CCR3
Espejo - Kenney
Sat
SK
2:00
opponent default
CCR4
(opponent did not continue)
Series 16-24
2nd Round Consolation Draw, Final
Ahlering - Cwick
Sat
SK
3:00
6-4, 6-2
Gupta - Hanold
Series 16-24
2nd Round Consolation Reprieve Draw, Final
Gluckman - McDonald
Sat
SK
3:00
6-1 ,6-4
Espejo - Kenney
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA