Menu
APTA Home
APTA Tour
National
Rankings
APTA Network
Museum &
Hall of Fame
Sign In
User Name
Password
Show Password
Illinois State Men & CPTC Series Tournament
Saturday, Jan 21 - Sunday, Jan 22, 2023
Tournament Home
Draws
Rounds
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
Full Draws
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
All Finals
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
Players
Bios & Matches
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
Seeds
Series 16-24
Men's Open
Series 4-8
Series 9-15
Men's Series 25+
Locations
Video
APTA Network
Schedule
All Scoring Tournaments
Shoreline Classic
Men's PTI 30+ Nationals
Illinois Married Mixed
Plain Jane
Men's Team Nationals
Women's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Winter Classic
Men's 60+ States
Men's PTI 40+ Nationals
APTA Nationals
NJWPTL States
Men's PTI 35+ Nationals
Paddle Palooza
Philly Open
Women's PTI 70+ Nationals
Peachtree Invitational
Arapahoe Invitational
Women PTI 65+ Nationals
Women's PTI 55+ Nationals
Men's Masters 45/55/65
Women's Masters 45/60
Indianapolis Open
Ladies PTI 40+
Men's PTI 20+ Nationals
Women's PTI 45+ Nationals
PA Men's Masters
Short Hills
Paddle At The Farm
St. Louis Men
Hinsdale Challenge
Colorado State Men
Southern Invitational Men
Three Rivers Men
Detroit Invitational
CPTC Series & States
Atlantic Classic
Columbus Open
Lagunitas Classic
Three Rivers Women
EPTC Men's 95+
Maryland State Men
CT Classic Men
Men's 50/60/70 & Women's 50
Colorado Mixed Open
The Midwesterns
Men's PTI 10+ Nationals
Milton Point
PA State PTI Open
Queen City Paddle Battle
South Shore Boston
Cabin Fever Classic
NJ Men's League Classic
Average Joe
Women's PTI 35+ Nationals
Mid-Atlantic Men
Mixed Open
Women's PTI 40+ Nationals
Steel City Classic
Women's 110+ Nationals
Charm City Classic
Games on the James
Kansas City Men
Shoreline Women
Colorado Women's PTI Open
Long Island & Duane Hayden
Men's PTI 45+ Nationals
Men's PTI 15 & 25+ Nationals
Philly Cricket
Delaware Men
White Mt. Open
Cleveland Masters
Lake Invitaitonal
Chicago Charities
Green Mountain Open
Rochester Open
Baltimore Open
Lake Forest Women
Sound Shore Men
The Medinah Cup
Montclair Open
Shoreline Classic
Illinois Married Mixed
Men's Team Nationals
Women's Team Nationals
Men's PTI 50+ Nationals
Husband/Wife & Mixed Nationals
Women's PTI 50+ Nationals
Men's 145+ Nationals
St. Paddles Day
APTA Home
APTA Tour
National Rankings
APTA Network
Museum & Hall of Fame
Winter Club (WC)
Evanston Golf Club (EV)
Exmoor Country Club (EX)
Glen View Club (GV)
Glenbrook Paddle Club (GBPC)
Indian Hill Club (IH)
Knollwood Club (KW)
Lake Shore Country Club (LSCC)
LifeSport Athetic Club Lincolnshire (LAC)
North Shore Country Club (NS)
Northmoor Country Club (NM)
Onwentsia Club (OW)
Prairie Club (PC)
Skokie Country Club (SK)
Westmoreland CC (WSM)
Winnetka Platform Tennis Club (WN)
Winter Club (WC)
Club: 847-234-0030956 North Sheridan Road, Lake Forest IL 60045 Mike Kociecki
Matches
Directions
Schedule
Saturday, January 21, 2023
Series 9-15
Main Draw, Round of 32
Kiefer - Kongmuang
Sat
WC
8:00
6-7, 6-4, 1-0 (10-6)
Rowen - Sloyan
CC6
Series 9-15
Main Draw, Round of 32
Roth - Stone
CC7
Sat
WC
8:00
6-1, 6-3
Doblin - Sundheim
Series 9-15
Main Draw, Round of 64
19
Aaronson - Roach
C3
Sat
WC
8:00
6-3, 6-2
20
Bauer - Burk
Series 9-15
Main Draw, Round of 64
29
Fawcett - Gould
C4
Sat
WC
8:00
6-3, 3-6, 1-0 (10-8)
30
Goldstein - Lee
Series 9-15
Main Draw, Round of 32
Palasz - Schauenberg
Sat
WC
9:00
6-4, 6-3
Bauer - Burk
CC5
Series 9-15
Main Draw, Round of 32
Goldstein - Lee
CC8
Sat
WC
9:00
6-3, 6-1
Moore - Sullivan
Series 9-15
Round of 64 Consolation Draw, Quarter-Final
C3
Aaronson - Roach
CR2
Sat
WC
9:00
6-3 ,6-3
C4
Fawcett - Gould
Series 9-15
Main Draw, Round of 16
Palasz - Schauenberg
Sat
WC
10:00
6-2, 6-4
Kiefer - Kongmuang
R3
Series 9-15
Main Draw, Round of 16
Doblin - Sundheim
R4
Sat
WC
10:00
7-6, 6-3
Moore - Sullivan
Series 9-15
Round of 32 Consolation Draw, Round of 16
CC5
Bauer - Burk
CCR3
Sat
WC
10:00
6-2 , 6-3
CC6
Rowen - Sloyan
Series 9-15
Round of 32 Consolation Draw, Round of 16
CC7
Roth - Stone
Sat
WC
10:00
7-6, 6-2
CC8
Goldstein - Lee
CCR4
Series 4-8
Consolation Reprieve Draw, Semi-Final
CR1
Davis - Travetto
Sat
WC
1:00
1-6, 6-1, 1-0 (10-8)
CR2
Gross - Stellas
Series 4-8
Consolation Reprieve Draw, Semi-Final
CR3
Iannucci - Izzo
Sat
WC
1:00
6-1, 6–2
CR4
Bruso - Snyder
Series 4-8
Last Chance Draw, Semi-Final
LC1
Ernst - Pearce
Sat
WC
1:00
7-6, 6-3
LC2
George - Naughton
Series 4-8
Last Chance Draw, Semi-Final
LC3
Colin - Ofman
Sat
WC
1:00
2-6, 6-1, 1-0(10-3)
LC4
Barr - Hansen
Series 4-8
Consolation Draw, Semi-Final
Bennett - Land
Sat
WC
2:00
6-4, 6-4
Blanton - Moore
Series 4-8
Consolation Draw, Semi-Final
Halvadia - Holton
Sat
WC
2:00
4-6, 6-3, 1-0 (10-7)
Mortell - O'Brien
Series 4-8
Consolation Reprieve Draw, Final
Gross - Stellas
Sat
WC
2:00
6-2, 6-3
Bruso - Snyder
Series 4-8
Last Chance Draw, Final
Ernst - Pearce
Sat
WC
2:00
6-3, 3-6, 1-0 (10-7)
Colin - Ofman
Series 4-8
Consolation Draw, Final
Blanton - Moore
Sat
WC
3:00
7-6, 6-1
Mortell - O'Brien
Official APTA Sponsor
Connect with the APTA